Edirne HipHop
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Edirne HipHop

Edirne Hiphop

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Sokak Melodilerinin Bestekarı

YazarMesaj
kavanoz
Admin
Admin
kavanoz

Sokak Melodilerinin Bestekarı Empty
MesajKonu: Sokak Melodilerinin Bestekarı   Sokak Melodilerinin Bestekarı EmptyPtsi Nis. 07, 2008 8:42 am

Sokak Melodilerinin Bestekarı No1_header

Çalıntı Mikrofon EP, StreetmelodeeZ Fixtape I ve ardından Streetmelodeez Fixtape II albümleri. Düşündüren sözler, sert vokallerle sentezlenmiş nakaratlar. Sokak hayatı, sokakların dili. Denizli'de yaşayan ve İzah'la beraber kurmuş olduğu "StreetmelodeeZ" isimli grubuyla ismiden söz ettiren No.1 ile, gelecek olan yeni albümü ve StreetmelodeeZ'in yeni albümü Fixtape Vol II - Fırtına Öncesi Gürültü hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.Röportajın sonunda sizlere "Akşam Üstü" ve "Olay Koparsa Burda" isimli parçaları sunuyoruz.

Geçen yıl dinleyicilerine sunduğun "Çalıntı Mikrofon EP" isimli albümün kendi içerisinde bir hikayesi var. Sokak yaşantısı, yaşanılan dertler ve aslında "Çalıntı Mikrofon" isminin sadece bir albüm ismi olmaması gibi. Bu olaylardan bahseder misin ?

Evet sadece albüm ismi değildi bu gerçekten olan şeylerdi ve şimdi baktığımda bayağı eksikleri olan bir albümdü bana göre. Zaten çoğu eski şarkılardı, vokaller beatlerin yanında kalitesiz duruyordu ancak ama o zaman için beğenildi ve benim ilk albümümdü.Bende bundan memnun oldum tabi.

İzah ile birlikte kurmuş olduğun StreetmelodeeZ isimli grubunuz var. Nasıl gerçekleşti bu birliktelik ?

Çok karışık aslında ama özetle şöyle oldu: Aydın'da rap yapan tanıdığım kişiler vardı. Onlarla konuşurken beni İzah'la tanıştırdılar.Sonrasında beraber bir iki parça yaptık, neredeyse iki albümlük şarkı hazırladık.StreetmelodeeZ'e giren çıkan kişiler oldu, ilk başlarda clan gibi birşey düşünmüştük. İzah ile ikmiz çok uyumluyuz müzik konusunda, iyi anlaşıyoruz. Bence hiç dağılmayacak bir oluşum benim için.İzah olmazsa başkası ile beraber gidebilecek birşey değil.Günlük hayatta pek anlaşamasak Smile da müzikal anlamda hep uyum sağlıyoruz birbirimize. Fikirlerimize saygı gösteriyoruz.
StreetmelodeeZ'in ilk albümü "Action" da söylemlerinizle özellikle piyasayı hedef alıyorsunuz. Neden böyle bir karşı duruşa geçtiniz ?

Çünkü piyasa gerçekten çok bilgisiz ve para peşinde insanlarla doluydu. O şarkıyı ben boş bir zamanda bir verse yazdım İzah'a yolladım, nasıl olmuş diye. Beati onada attım, 15 dakika sonra kendi vokalini girdi ve geri yolladı. Albümün diğer parçalarınıda o parça altında topladık. Yani özellikle yapalım diye oturmamıştık.

StreetmelodeeZ'in ikinci albümü "Fixtape Vol. II'de Hit Em Up Etkisi parçası çok dikkat çekiyor. Sagopa Kajmer' ve Kolera'ya da göndermeler de bulunduğunuz bu parça nasıl ortaya çıktı ?

Açık konuşmak gerekirse Sagopa'nın "Bir Pesimistin Göz Yaşları"na kadar çoğu şarkısını ezbere biliyorum ve saygı duyuyordum kendisine. Sonraki albümlerin de müzikle alakası kalmadı bence ama bu diss atmamın sebebi değil tabi ki. O sadece benim düşüncem. Güzel bi parça yaptığında yine dinlerim. Kolera'nın Denizli ile ilgili söylediği sözler nedeniydi bu parçanın. İzah buraya gelince de albüm bitmeden şunuda kaydedelim dedik ve olaylar böyle gelişti.

Bu parçada genel anlamda melankoli müziği, basite indirgediğimizde ise pesimistliği tiye alıyorsun. Senin müziğinin tabanında da melankoli yok mu ?

Var tabi ki de ama pesimist melankoli bu tarz şeyler ve eğlenceli şeyler sanki ticari gibi oldu. Onlar satıyor rapin diğer türleri overgroundda yer edinemiyor. Duygu sömürüsü gibi sanki yaptığı beatleri ona yakıştırmadım ben dinleyici olarak. Komik geldi bana yani. Sagopa'nın müziği artık liseli ergenlik çağındaki insanları bunalıma sokmak için tasarlanmış gibi ve "Smoke Weed Every Day"diye bir şarkı var öyle işte yani.

Myspace: www.myspace.com/no1streetmelodeez
Myspace: www.myspace.com/streetmelodeez

(Kısaltılmıştır)

Sokak Melodilerinin Bestekarı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Her Sokak Bir Galeri!