Edirne HipHop
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Edirne HipHop

Edirne Hiphop

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Rapsinist

YazarMesaj
kavanoz
Admin
Admin
kavanoz

Rapsinist Empty
MesajKonu: Rapsinist   Rapsinist EmptyPaz Nis. 06, 2008 6:40 am

Hollanda'da rap yaşantısını sürdüren ve ilk albümü “Hiphop'un Haritası”nı 2004 yılında çıkaran, Avrupa’da Jedi Mind Tricks ve Ceza gibi isimlerle konserlere çıkan ve geçtiğimiz günlerde son albümü “Rapsinist”i piyasaya süren AL-J ile sizler için bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimizin sonunda AL-J’in son albümünden Ceza’nın eşlik ettiği “Müzikle” isimli parçayı da sizlere sunuyoruz. Keyifli okumalar.

Seni tanımayanlar için kısaca kendini tanıtır mısın?

Allaha şükür 23 yaşındayım. Adım AL-J. Hollanda'da doğdum, büyüdüm. Hengelo şehrinde kalıyorum, yaşıyorum.

İsminin anlamı nedir?

AL-J ismini eskiden beri taşıyorum, rap düşündürücüdür ve İngilizcesinin anlamı şudur; AL: Ali, J: January (Ocak). 10 January’de doğdum ve alfabenin onuncu harfi J. Ve AL-J söylemesi çok kolaydır. Aklında hemen kalıyor.

Kaç senedir Rap müzikle uğraşıyorsun?

11 senedir uğraşıyorum, 12 yaşımda raple karşılaştım ama aslında Amerikan ünlü rapçisi Big L'i duyunca, 98'den sonra bu rapi ciddiye aldım ama ben arabesk rapçi değilim asla da olmam.

Daha önce birçok büyük organizasyonda, birçok ünlü Rap grubunun alt grubu olarak sahne aldığını görüyoruz. Bunlar hakkında biraz bilgi verebilir misin?

Öncelikle abimin büyük bir organizasyon booking agenti olan “hiphopworld”u kurdu. Onun sayesinde baya ünlü rapçilerle tanıştım, çalıştım. Jedi Mind Tricks, Lord of the Underground, Q-uniq, Redman, Camp Lo, None Phixion, İmmortal Tech. gibi rapçilerle sahne aldım, Jedi Mind Tricks beni aynı sahneye çağırdı. Sadece alt grubu değildim Jedi Mind Tricks'in tur menajerliğini yaptım ve şimdi birbirimizi kardeş olarak görüyoruz. Bağlantıları öyle kuruyoruz. İnşallah yakında daha çok duyarsınız.

Son albümün “Rapsinist” müzik marketlerdeki yerini aldı. Bize biraz albümünden bahseder misin?

Evet marketlerde yer aldı, bir olay yüzünden ertelendi. Hedefim bu albümü sadece bizim Türk gençlerine değil dünyadaki bütün insanlara tanıtmak. Yeter ki kalite olsun, kaliteli olursa herkes dinleyebilir. Bunu beraber başaralım.

Albümün prodüktörü olarak daha önce Ceza’yla da çalışmalarından bildiğimiz Soniq’i görüyoruz. Bu çalışma nasıl oldu?

Soniq'i ortaokul zamanlarından beri tanıyorum. Aynı şehirde kalıyoruz ve 98'den beri benim beat prodüktörüm ve gerisi tarih.

“Rapsinist” albümden beklentilerin neler?

Kaliteli ve sağlam bir albüm oldu. Albümün içerisinde değişik konular var. Benim tarzım sokak rapi … Güzel featler de var: Ceza, Şenay, O, B-boy Merre, ISO, Kayaman. Bildiğiniz gibi gerçek hiphop.

Albümünün ilk klibi “İkinci Hareket” parçasına çekildi. Bu klip hakkında bize bilgi verebilir misin?

2 sene önce bir klip çekmiştim, şarkının adı Ayaktayım ve bu parça Hollanda'nın kanalına ilk Türkçe rap müziği olarak yayınlandı. Baya büyük bir başarı aldım. Ve bu “İkinci Hareket” klibim promo için çekildi. Klibimin prodüktörü, studioro ve regie: Metin Yırtıcı ama Hollanda'nın büyük müzik “TMF” kanalında yayınlanıyor ve yakında Almanya'nın bir diğer büyük bir müzik kanalı Viva Tv'de yayınlanacaktır. Albümü tanıtmak için çekildi.

Herkesin merak ettiği bir konu Ceza’yla düet olan “Müzikle” parçasına klip çekilip çekilmeyeceği. Albümün 2. klibi bu parçaya çekilebilir mi?

Hiç belli olmaz.

Daha önce Ceza’nın Avrupa turnesinde yer aldığını görüyoruz. Bu albümde de sana bir parçada eşlik ediyor. Ceza’yla tanışmanız ve bu albüme dahil olması nasıl gerçekleşti?

Doğru, abimin Nefret zamanından beri Ceza’yla bağlantısı var ve öyle tanıştım. Abim bizim için Avrupa turnesini ayarladı, başarılı bir turne oldu. Ve diğer yandan Ceza'yı çok iyi tanırız, kankam ve abim olarak görüyorum her zaman birbirimizi destekliyoruz. Featuring için eksik etmedi çok sağolsun.

Türkçe Rap’i takip edebiliyor musun? Eğer ediyorsan dinlediğin isimleri öğrenebilir miyiz?

Çok az, tek bildiğim rapçiler Ceza, Da Poet, Emre, Ayben, Killa Hakan, Alaturka Mavzer. Amerikan rapi ara sıra dinlerim, herkese tavsiye ederim; flowun balansını tutmayı öğrenirsiniz. Benim için rapte flow çok önemlidir.

Hollanda’da yaşayıp da Türkçe Rap yapmanın sana getirdiği avantajlar, dezavantajlar neler?

Şimdiye kadar Allah'a şükür iyi gidiyor. Cevap veremem.

Son olarak Türkiye’de konser vermeyi düşünüyor musun?

Şu an Türkçe rap dünya turnesinin hazırlığını yapıyoruz. Yakında daha çok bilgi alırsınız.

Online: www.soniqbeats.com
Online: www.al-j.nl
Myspace: www.myspace.com/one15records

Rapsinist
1 sayfadaki 1 sayfası