Edirne HipHop
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Edirne HipHop

Edirne Hiphop

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

O Türkce Rap'in Duayeni... JönTürk !

YazarMesaj
kavanoz
Admin
Admin
kavanoz

O Türkce Rap'in Duayeni... JönTürk ! Empty
MesajKonu: O Türkce Rap'in Duayeni... JönTürk !   O Türkce Rap'in Duayeni... JönTürk ! EmptySalı Şub. 05, 2008 11:08 am

Türkçe rap'in eski sima'larından Barikat grup Kurucusu Jöntürk!O Parçalarında hep barışı temsil etti, Gerektiği yerde abi oldu destek verdi , Gerektiği yerde ise yazar oldu hiphop'un kitab'ını yazdı.Şimde'de Jöntürk hiphop'un doğuşunu ve sorularımızı yanıtlıyor...

Barikat'ı Turkiye'de tanımayan yoktur kuşkusuz ama rap dinleyeme yeni başlayanlar için bize anlatır mısınız; Barikat'ın ne zaman, kaç kişi tarafından kuruldu, kimler gitti kimler geldi bugüne kadar.

1996 yılında Bursa’da kırk elli kişilik sivil bir gençlik inisiyatifi olarak kurulduk. Aynı yıl ilk kez Türkiye dans yarışması projesiyle hiphop kültürünü geliştirmeye çalıştık. Ardından diğer projeleri hayata geçirdik.. Ve sonra 1998 yılında, ‘Güneşin Çocukları’ adıyla rap yapmaya başladık. İlk kadroda Jöntürk, Mutlu Dereli, Ayhan Duran, Alper, Hasan, Ahmet ve Alper gibi arkadaşlar vardı. Ardından bu arkadaşlar zamanla pes edince, 1999 yılında ikinci Barikat kadrosu oluştu: bu kadro, Jöntürk, Çığlık, Elçi, Kuş, TnT’ten oluşuyordu. Son olarak da 2001 yılında ismimizi Barikat olarak değiştirip, Jöntürk, Refleks, Yargı, Murat Pakten’den oluşan yeni kadromuzla yolumuza devam ettik. 2002 yılında da ilk albümümüzü yayınladık. Yeni arkadaşlar daha ayrıntılı infomuzu www.barikat.com dan okuyabilirler.

Son çıkarmış olduğunuz ‘Şaman’ albümünde göze batan en büyük olaylardan biri ise birçok ünlü sanatçı ile featurings yapmış olmanız. Leman Sam, Pınar Aylin, Nejat Yavaşoğulları, Cemali, Akrep Nalan, Cezmi Ersöz gibi vs... Bu featurings'lere nasıl kara verdiniz? Bu kadar ünlü isimlerle birlikte şarkılar yapmak kolay olmasa gerek?

Düet yaptığım çoğu isimler sadece ünlü isimler değil, aynı zamanda son derece saygın kişiler. Dolayısıyla bu çok daha önemli bir özellik kattı ‘Şaman’ albümüne. Tabi ki bu isimler laf salatasından ibaret rapler için ‘Evet’ demezler. Hepside sözlerimizin derinliği, felsefi zenginliği ve benim brikimim, duruşum nedeniyle benimle mikrofon başına geçti. Şaman albümünde yeralan bu düetler Türkçe rap’e ayrıca bir saygınlık ve ciddiyet kattı.

Peki İrlanda, Rusya, Yunanistan, Arnavutluk ve Almanya rapcileriyle kaydettiğiniz ‘Reddet Diren Hayır De’ şarkınız?

Küresel terör ve savaşa karşı küresel bir tepki vermek amacıyla yaptık o şarkıyı. Şarkıda İrlanda'dan CYCLEFLY, Almanya'dan ALBINO, Yunanistan - Arnavutluk'tan MİCROFONE SNIPERS, Rusya'dan BIG BLACK BOOTS, Türkiye'den SIRHOT ve ELNINO ile de yer alıyor. Bu şarkıya çektiğimiz klip bugüne dek hiphop ta çekilmiş en iddialı, en sert klip. Ve 2 ay içinde 100 binden fazla insan internet üzerinden indirdi, izledi.

Albümün kayıtları nerede, kimler tarafından yaptı?

Albümün tüm müziklerini Sirhot yaptı. Vokal kayıtları Bakırköy’de TNT stüdyosunda yapıldı. Mix ve mastering ise yine Sirhot tarafından Digital Mix stüdyosunda yapıldı.

Özellikle ‘Hava Su Toprak Ve Ateş’ albümünüzde yer alan ve Özbek sanatçı Şahsenem ile yapmış olduğunuz ‘GECELER GÜNLERIMI GÖMER’ adlı parça büyük beğeni topladı. Bu şarkı hakkında neler söylemek istersiniz?

Evet; gerçektende ‘Geceler Günlerimi Gömer’ yüz binlerce kişi tarafından çok büyük bir beğeniyle karşılandı. Son derece duygulu bir anımda, yıllar önceki aşkıma yazdığım bir şarkıydı. İnsan yaşadığı bir şeyi çok daha iyi ifade edebiliyor. Yeni albümüm ‘Şaman’da da benzer bi kaç şarkı var, aynı tat, aynı duygu yoğunluğuyla yazılmış. Bu şarkıların tümü yirmi, otuz sene sonrada dinlenecek kalıcı işler.

İlerleyen zamanlarda yeni albüm çalışmalarınıza başlarsanız yine sürpriz isimlerle düet yapmayı düşünüyor musunuz ?

Şu an için kafamda bu konuda yeni çalışmalarla ilgili bir plan yok. Ama özellikle çalışmak istediğim çok önemli isimler var. Zamanı geldiğinde göreceğiz.

Yaptığınız şarkıların yanı sıra, Jöntürk'ü birer kitap yazarı olarak ta tanıyoruz; bu aralar kitap çıkarma konusunda bir düşünceniz var mı?

Evet var. Şu an ‘Başka Dünyanın Çocukları’ adlı bir kitap üzerinde çalışıyorum. Öncelikle o yayınlanacak; ardından sırada başka kitap projelerim var.

Türkce rap'in birer emektarı olarak, geçmişten bu günlere baktığında Turkce rap’in ilerlediğini söyleyebilir misin?

'İlerleme’den ne anladığımızı öncelikle ortaya koymak gerek. İlerlemek eğer dinleyici sayısının, icracıların sayısının artışını kastediyorsak; evet, Türkçe rap ilerledi. Ama ilerlemeyi, bilincin, tavrın, evrensel bir kültürün yaratılmasında gelişme, yapılan işlerdeki kalitesinin yükselişi olarak değerlendirirsek; hayır, Türkçe rap bir adım bile yol kat etmedi.

Yıllar önce hiphop ortamında koşullar yetersizdi üretim için; şu an ise amatör birçok kişi rap'ci olup çıktı. Bu konuda yorumlarınız nedir? Eski günleri anıyor musunuz; keşke her şey eskisi gibi olsaydı dediğiniz oldu mu?

Evet; 8, 10 yıl önce bu işi yapacak hiçbir imkanımız yoktu. Ne internet, ne beat, ne kayıt stüdyosu; özellikle Bursa’da... Ama buna karşın inancımız, çabamız, emeğimiz vardı. İmkansızlıklar içinde büyük bir savaş verdik; ürettiğimiz yüzlerce projeyle binlerce gencin sahne almasını sağladık… Bugün dahi, bizim 5, 6 yıl önce yaptığımız pek çok şey yapılamıyor. Ben hiphop’ı gençler özgürleşsin, gençler kendini göstersin, gençler kendini ifade etsin, gençler üretsin, gençler paylaşsın diye destekledim yıllarca. Amacımız vardı, hayallerimiz vardı, çabamız vardı… Bugün bilinç ve birikim sahibi olmayan, iki anlamlı söz yazamayanların ellerine mikrofonu alıp ‘rapçi’ diye ortalılarda gezinmesi çok acı.

Yakında konserler falan vermeyi; etkinliklerinize devam etmeyi düşünüyor musun?

Hayır düşünmüyorum; 11 yıl boyunca çok emek verdik; yoruldum. Şimdi koşturma üretme sırası yenilerde. Çok önem verdiğim projeler olmadıktan sonra konserler falan düşünmüyorum.

Peki son olarak Jöntürk, sevenlerin için bir mesajınız var mı?

Barış, özgürlük, mutluluk dolu aydın bir Türkiye diliyorum onlara. Lütfen, daha iyi bir dünyada yaşamak için herkes aydınlanma mücadelesinde üzerinde düşen katkıda bulunsun.

O Türkce Rap'in Duayeni... JönTürk !
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-